Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları) ile diş etlerinizde oluşan problemleri kolaylıkla tedavi ederek diş etlerinizi eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Tanışın

Daha Fazla Bilgi Alın

Periodontoloji ile Diş Eti Hastalıklarınız teşhis edilip, tedavi edilir.

Diş etleriniz;
Portakal kabuğu görüntüsünde ve açık pembe renkli ise,
Dişlerinizi köklerin başlangıç kısımlarından itibaren çevreleyen ve diş hatları boyunca devam eden bir dişeti sınırınız varsa,
Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon şikayetleriniz yoksa,
Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanama meydana gelmiyorsa,
Diş etlerinde fırçalama sonrası herhangi bir ağrı oluşmuyorsa,
Dişlerinizi sıkı tutan, güçlü görüntüye sahip diş etleriniz varsa,
Diş etlerinizde problem bulunmamaktadır.

Dişleriniz kendiliğinden ya da fırçalarken kanıyorsa,
Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm varsa,
Dişetlerinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeyleri tespit ettiyseniz,
Dişetlerinizde zaman zaman ağrı, etlere bastırılınca hafif ağrı, dişetinden sızan iltihap veya o bölgedeki dişte hassasiyet hissediyorsanız,
Dişeti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar görüyorsanız,
Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında açılmalar dikkatinizi çektiyse,
İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat duyuyorsanız,
Dişetlerinizde kaşınma, karıncalanma hissi duyuyorsanız,
Diş etleriniz sağlıksız demektir.

DİŞ ETİ HASTALIKLARI SEBEPLERİ:
Dişeti hastalıklarının temel nedeni bakteri plağı adı verilen, diş yüzeylerini saran, yapışkan saydam tabakadır. Dişinizin üzerini kazıdığınızda plağı fark edebilirsiniz. Bakteri plaklarının bir miligramı yaklaşık 500 milyon bakteri barındırmaktadır. Ancak diş eti hastalıklarının tek nedeni bakteri plağı değildir.

SİGARA Kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara davetiye çıkaran sigara dişlerimiz için de önemli bir tehlikedir. Diş etleri bakımından incelendiğinde sigara ağız içi mukozasına zarar vererek dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

 

İLAÇ KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınıza önemli etkiler yapan ilaçlardandır. Bu ilaçları kullanan kişilerin ağız ve diş sağlığı konusunda sık sık hekim kontrolünde bulunmaları gerekmektedir.

HORMONAL DEĞİŞİMLER Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde diş etleriniz bu daha hassas hale gelir. Bu gibi hormonal değişim dönemlerinde diş etlerinin daha hijyenik tutulması gerekmektedir.

STRES Büyüyen şehirler, zorlaşan yaşam tarzı ile birlikte çağın tedavi edilemeyen rahatsızlarından birisi haline gelen stres, ağız ve diş sağlığı bakımından da negatif etkiye sahiptir. Vücudun kolay enfekte olur hale gelmesine neden olan stresten uzak durmak, sadece dişleriniz için değil, vücudunuz için olumlu bir yaklaşım olacaktır.

GENETİK FAKTÖRLER Ailenin genlerinde bulunan bir diş problemi kodlaması, genetik olarak nesillere aktarılabilir. Bu durumda, kişi ağız ve diş bakımını en ufak şekilde bile ihmal etse enfeksiyon durumu söz konusu olur. Bu nedenle aile fertlerinde önceden diş problemleri yaşamış kişiler varsa, daha sık dişçiye gitmek doğru olacaktır.

DİŞ SIKMAK – DİŞ GICIRDATMAK Diş ve dişeti arasındaki bağ kuvvetlerinin zayfılamasına neden olarak, periodontal dokunun zarar görmesine neden olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

DİABET – ŞEKER HASTALIĞI Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına (periodontolog) yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca diğer kişilere nazaran ağız hijyenlerine daha fazla hassasiyet göstermelidirler.

DENGESİZ BESLENME Diş ve diş etlerinin sağlığı dışında, vücudumuzun her organı için önemli bir faktör beslenmedir. Dengesiz veya yanlış beslenmenin sonucu zayıf düşen vücudumuz, diş etlerinin de zarar görmesine neden olabilir.

KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.
TEDAVİ:

Dişeti hastalığının tedavisi sürecinin başında, diş ile dişeti arasında meydana gelen cep derinliklerinin ölçülmesi gereklidir. Teşhis, ölçüm işleminden sonra cebin derinliği ve miktarı göz önünde bulundurularak konulmaktadır. Derin cepler dişeti hastalığının ilerlemesini hızlandıracağı için, yapılacak olan tedavide amaç öncelikle derin ceplerin mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır. Derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama veya diş ipi kullanımı ile tamamıyla temizlenmesi mümkün değildir.

Dişeti hastalığının seviyesine göre uygulanacak tedavi aşağıdaki plan içersinde yürütülmektedir;

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNİ ARTIRMAK: Ağız ve diş sağlığınız için genel temizlik ve kontroller altı ayda bir yapılırken, periodontal hastalığı olan veya buna eğilimli kişilerde, hekimin talimatları doğrultusunda daha kısa olacak periyotlarda temizlik yapılmalıdır. Ceplere yerleşen plağın içindeki mikroorganizmalar üç – dört aylık bir süreçte çoğalarak, kemiğe zarar verebilecek sayılara ulaşır. Sık diştaşı temizliği yaptırmak bu birikimi önleyerek kemiğin zarar görmesini önler.

KÖK YÜZEYİ DÜZLEŞTİRİLMESİ: Halk arasında küretaj olarak bilinen kök yüzeyi düzleştirilmesi, kök yüzeyine tutunmuş olan eklentileri özel küretler yardımıyla kazıyarak, yüzeyden uzaklaştırma ve sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak dişetinin tekrar kök yüzeyine yapışmasını sağlama işlemidir.

GİNGİVEKTOMİ VE GİNGİVOPLASTİ İlaca bağlı ya da kalıtsal olarak dişeti büyümelerinin de oluştuğu gözlenmiştir. Bu dişeti büyümelerine kemik erimesi eşlik etmiyorsa ya da kemik oluşturulmasını gerektiren derinlikte etkiler mevcut değilse dişeti büyümelerini, dişle dişeti arasındaki yumuşak doku duvarını keserek çıkartabiliriz. Bu işleme Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra genellikle dişetini cerrahi yöntemlerle düzelterek normal fizyonomisini geri kazandırmak için ise Gingivoplasti işlemi uygulanır.

ESTETİK DİŞ ETİ UYGULAMALARI:
Dişetleri sağlıklı bir gülümseme için kaçınılmaz bir unsurdur. Dişleriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun, düzgün bir dişeti çevrelemesine sahip değilseniz, çevrenize o etkileyici gülümsemeyi vermeniz zordur.

Sağlıksız diş etleri: Dişetlerinize estetik uygulamadan önce, dişetlerinizin sağlıklı olması önemlidir. Periodontal hastalık nedeni ile diş etlerinin kırmızı, şiş ve parlak olmaları durumunda öncelikle dişeti tedavisi süreci uygulanır.
Sağlıklı Gülümseme: Gülümsediklerinde diş etleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.
Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilmektedir. Bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Bu gibi durumlarda, öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.
Düzensiz dişeti sınırları: Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazı dişlerde, diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu ve diş kaybı gibi nedenlerden dolayı çok yukarda ya da çok aşağıda olabilir. Estetik uygulamasından önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir.

Diş eti iltihabı (Gingivitis) nedir?

Periodontal hastalıklar diş eti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Gingivitiste sadece diş etleri etkilenmiştir. Bu dönemde diş etleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Gingivitis tedavi edildiğinde diş etlerindeki iltihap ortadan kalkarak iyileşme görülür. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek diş eti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.
Dişler fırçalanırken kanama olması, diş eti iltihabının ilk belirtilerindendir ve mutlaka dişhekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bazı durumlarda yanlış fırçalamaya bağlı olarak da dişetlerinde kanama görülebilir.

Periodontitis nedir?

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Diş eti ile birlikte dişleri destekleyen diğer dokularda da hasar oluşur. Diş-diş eti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Diş eti hastalıklarına yol açan nedenler nelerdir?

Periodontal hastalıkların ana nedeni bakteri plağı olmakla beraber, sigara, sistemik hastalıklar, ilaçlar, stres ve beslenme gibi diğer unsurlar da diş eti sağlığını etkileyebilir. Aynı zamanda genel vücut sistemini etkileyen hastalıkların veya durumların diş tedavileri esnasında herhangi bir komplikasyon oluşturmamaları amacıyla da dikkatli davranılmalı ve dişhekimi konuyla ilgili muhakkak bilgilendirilmelidir.

Çalışma Saatlerimiz

Kliniğimiz Haftanın 7 günü 09:00 – 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Randevu

Herkesin vaktinin değerli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle randevu ile hizmet veriyoruz.