Protetik Diş Tedavileri ve Kron Köprü

Protetik Diş Tedavileri  ile bozulan diş kapanışı, çürükler ve diş kaybına engel olun.

Halk arasında porselen diş, kuron, köprü, çivi diş, implant diş , takma diş, damak, kancalı diş diye tabir edilen hepimizin duyduğu bu terimlerin hepsi bu branşın hizmetleridir. Yani en büyük dişhekimliği branşıdır.

Tanışın

Daha Fazla Bilgi Alın

Protetik Diş Tedavileri ve Kron Köprü (Diş Protezleri) bozuk diş kapanışı, çürük ve diş kaybına engel olur.

Estetik diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler yani kısacası metalsiz porselenleri uygularlar.

Burada öncelikle bir sınıflama yapmak gerekirse protezi 3 bölümde inceleyebiliriz:

Sabit protezler
Porselen kronlar – köprüler
Metalsiz estetik porselenler
Postcore(poskor-dişin içine çivi uygulanır) protezler

Hareketli protezler
Tam damak protezleri
Bölümlü protezler
Hassas tutuculu protezler
Overdenture protezler ( dişlerin köklerinden faydalanılır

İmplant ( çivi diş-diş ekme) Protezleri
İmplant üstü hareketli protezler
İmplant üstü sabit protezler
Kron Köprü

 

Sabit Protezler
Sabit protezlerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üst yapı olarak da seramiğin estetiğinden faydalanılmıştır. Bu yöntem halen kullanılır olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir. Bkz. Estetik Diş hekimliği

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip ayni işlemler gerçekleştirilerek yapılır.

Değerli Metal Alaşımlı Uygulamalar
Bu protezlerde değerli altyapı maddesi olarak altın içeren değerli metal alaşımları kullanılır. üst yapıda estetik yine seramik uygulamaları ile sağlanır. Bu alaşımlar diş hekimliğine özel karışımlardır. . Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Zirkonyum da artık porselen alt yapısı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Standart Metal Alaşımlı Uygulamalar
Bu protezlerde altyapı olarak diş dokularına uyumlu, gerekli dayanıklılığa sahip ve sağlığı idame ettirebilecek diş hekimliğine özel metaller kullanılır. Üst yapı olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanılır. Standart metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Artik klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarılı sonuçlar vermektedirler.

Kron hangi dişlere yapılır?

Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan,
Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlere,
Şekil bozukluğu olan dişlere,
Zayıf kanal tedavisi görmüş dişlere (dişlerin kırılmasını önlemek için),
İmplant üzerine

Kron ve Köprülerin bakımı nasıl yapılır?

Protezlerinizin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır.

Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir. Kronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Protez yapılması hastaya ne fayda sağlar?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya ayni zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Bu da fonksiyonel bozuklukların yani sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur.

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron veya köprü adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur.

Bir sabit protezde Altyapı olarak standart metal veya değerli metal alaşımlar kullanılabilir.

Eksik dişlerin yerine protez yapılmazsa ne olur?

Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer çenedeki karşıt dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanışı çürüklere ve diş kayıplarına yol açar.
Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise, çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıklardır. Kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak sayabiliriz.

Sabit protez nedir?

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin kesilmesi (küçültülmesi) ile laboratuarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır.

Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çeşitleri vardır.

Ağzınıza en uygun olanı hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Çalışma Saatlerimiz

Kliniğimiz Haftanın 7 günü 09:00 – 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Randevu

Herkesin vaktinin değerli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle randevu ile hizmet veriyoruz.